16-LDR ile BUZZER ve LED Kontrolü

07.01.2018
582
A+
A-

Evet artık sensörlerden gelen verileri okuyup gelen verilere göre diğer devre elemanlarını aktif etmeye geldi sıra. İlk sırada LDR var. LDR gelen ışığa göre değer değişikliğine uğrayan bir fotodirençtir. Ortam ışığına göre direnci arttırır azaltır. Bizde bu artan azalan değerleri okuyup bu değere göre Buzzerdan Ses çıkarılmasını sağlayacağız ve aynı zamanda LED yakacağız.

1-Arduino Uno(1 adet)

2-BreadBoard 

3-Buzzer (1Adet)

4-LED( 1 adet)

5-220Ω Direnç(1adet) ve 10KΩ Direnç (1adet)

6-LDR(1adet)

7-Jumper Kablolar

Malzemelere ihtiyacımız var.

Devremizin taslağını FritZing programıyla oluşturalım.

Adım adım yapalım bu sefer. Projeler ne kadar karışık olursa olsun. Adım adım yaparsanız çok daha kolay ve sağlıklı yapmış olursunuz. Şimdi aşağıdaki sıralamaya göre adım adım yapalım.

ilk önce A0(analog girişten) değer alacağımız LDR modülünü kuralım.

Şimdi yukardaki modüle ek olarak aşağıdaki daha önce kurduğumuz tek LED yakıp söndürme modülünü kuralım.

Şimdi de  En son modülümüz olan Buzzeri devreye eklemeye geldi. Daha önce yaptığımız Buzzer Uygulama  devresinden hiç bir farkı yok modülümüzün ve devremizin son modülünüde eklemiş olalım.

Evet Devremizi adım adım  modül modül yaptık. Burada en çok dikkat etmemiz gereken nokta breadbord’a + ve – leri verdiğimiz hatta LED ve Buzzer’ında + ve – lerini düzgün bağlama. Daha önce ayrı ayrı Tek LED Yakma, Buzzer Uygulama, Buzzer ve LED Uygulaması, LDR ile LED ve LDR Buzzer devrelerini yapmıştık .  Şimdi Yukarda tasarladığımız devrede ise Bunların hepsini tek bir devrede yapacağız. Yani LDR’den gelen değere göre LED yakıp söndüreceğiz ve aynı zamanda buzzerdanda Ses çıkışı yapacağız.  Hepsi için ayrı ayrı modül gibi düşünelim ve kod yazarken de Modüllerde ne yapacağımıza görede kod yazalım.

Örneğin ben istiyorum ki LDR’den gelen değer eğer 650 den küçükse (karanlıksa) LED yansın ve Buzzerdan ses gelsin. Değilse LED sönsün ve Buzzerdan ses gelmesin.

Yukardaki isteğime göre gelelim kodları yazmaya.

Not:Burada çok küçük bir değişiklikle bu devreyi sabah alarmı olarakta yapabiliriz. Yani hava aydınlandığında sesli uyarı versin. Hava kararmaya başladığında ise LED yaksın. Bunun için yapmamız gereken tek şey “8 ses tonu pini C4 notasında Yarım Vuruş Çal” bloğunu değilse (LDR değeri 650den büyükse Yani aydınlık varsa) bloğunun içine almak. Hava karardığında LED yanar Buzzer Susar. Hava Aydınlandığında Buzzer Ses Üretir LED söner. Bunu size bırakıyorum. Siz yapıp çalıştırın. Kolay gelsin 🙂

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.