27-HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü

24.01.2018
492
A+
A-

HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü robotik projelerde Arduino ile kullanılan en popüler sensörlerden birisidir.2cm ile 400cm arasıdaki mesafeleri ölçer. Çalışma prensibi Trig pininden yayılan sinyal 2cm ile 400cm arasındaki bir alanda bulunan bir hisme çarpıp geri döner ve Echo pini tarafından algılanır. Sinyalin gidip gelme süresi ve yayılma hızına bağlı olarak hesaplama yapılarak mesafe bulunur. Bu bulanan mesafe değerini de istediğimiz şekilde kullanabiliriz.

Sensör üzerinde VCC, Trig, Echo, GND olmak üzere 4 adet pin bulunmaktadır. Bunlardan VCC pini besleme (+5 volt), GND pini – hattıdır. Trig pini çıkış pinidir (tetik pinidir) sinyalin salınmasını sağlayan pindir. Echo pini ise giriş pinidir(okuma) yansıyan dalganın ulaştığını Arduino’ya haber veren pindir.  Aşağıdaki blokta 13 nolu tetik pini HC-SR04 üzerindeki Trig pinine 12 Okuma pini ise HC-SR04 üzerindeki Echo pinine bağlanacaktır.

Gelelim HC-SR04 ile ilk çalışmamıza.

Devremizin taslağını FritZing programıyla oluşturalım.

Burada farklı olarak seri porta Mesafe yaz blogunu kullandık. Burada yapmaya çalıştığımız Mesafe değişkenine aktardığımız HC-SR04 değerini Serial Ekrana yazdırmak. Bu değerleri okumak için daha önceden bilgisayarımıza kurduğumuz Arduino IDE uygulamasını açıp gerekli port ayarlarını yaptıktan sonra sağ üst köşedeki simgeye geldiğinizde Seri Port Ekranı yazısı çıkıyor. Bu simgeye tıklayalım. Açılan pencerede 115200 baud seçin. Sonra 1 sn aralıklarla sensörün okuduğu değeri yazmaya başlar.

Seri Port Ekranının videosu aşağıdaki gibidir.

Videoyu İzlemek İçin Tıklayınız.

Devrenin Oluşturulaması sırasıyla aşağıdaki gibidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.